какъв софтуер за обработка на информацията използвате в шивашки цех

Started by galika81, 04 март , 2009, 11:10:19

« назад - напред »
Go Down

galika81

Може ли да ми помогнете с информация, какъв софтуер може да се използва в един шивашки цех - за нормиране, разценки, изчисляване на заплати ??? и как мога да го намеря ???
Предварително благодаря :)

Бончо

Точно в тази сфера, най-масовото използвано е "тефтер", а електронния му еквивалент е ЕКСЕЛ! Има разни програмчета,................. дето не ти трябва да ги знаеш! Още са на ниво "начална фаза" !

Felix

Извинявам се, че толкова късно отговарям, но обигравахме едно ишлеме с 1 500 изисквания... ;D , а ми се искаше да намеря и линк към една българска програма за цялостно управление - от материалите до продажбата. Ако я намеря после ще я пусна. Често ми я пущат на имейла, но тъй като не ме интересува не съм я запазил.

Бончо е прав, че най-разпространеното и най-удачното за малко производство си е тефтера и Ексела, особено гарниран с повечко макроси.
Ние в течение на годините сме си направили система, базирана на Ексел-а, която напълно ни устройва.
Разбира се, за по-динамично и по-голямо производство (150 - 200 човека) си трябва специализирана програма, която да ти следи процеса в движение.

Има много такива системи, но като цяло са доста скъпи. Един според мен много евтин и работещ вариант е ТАЗИ програма, която сме използвали и ние. Базирана е върху печатането и проследяването на баркодове. Програмата с принтера и баркод четеца ти излизат под 1 000 лева, което си е далавера, като някои от конкурентите и излизат и над 50 000 лева, а вършат почти същата работа.

При всички положения ще трябва да се отдели един човек, който да се занимава с целия този цирк, така че си помислете дали програмата ще ви помага повече или ще ви пречи.


galika81

Благодаря ви за отговорите  :)
Феликс в момента я изпробваме тази програма, но то тъй или иначе има един човек който се занимава само с това. Иначе и ние използвахме Ексел, но колкото повече разширяваме производството, толкова повече нараства и работата по обработката на такъв вид данни, което ми се струва че със специален софтуер ще е по бързо  ??? Иначе в цеха работят около стотина човека и това си е доста информация, която трябва да се обработва  ::)

Felix



Да, доста хора сте. Работата отива към специализиран софтуер.

Ако производството ви е ритмично и ви трябва да знаете само кой какво е изработил тази програма ще ви свърши работа. Ако обаче искате да знаете точното състояние на всяка партида отивате на чипове и четящи устройства на всяко работно място.

Ние се отказахме засега, защото производството ни е доста динамично. Работим почти без складови наличности и  често се налага да разделяме партиди заради спешни бройки, или пък някои партиди да отлежават недовършени и месец по кашоните.

Използвам момента да кажа, че всички, които имат възможност могат да посетят изложението Би Гейт в Пловдивския панаир от 26 до 28 Март. От това, което успяха да организират есента на миналата година в София ми се струва, че това ще е изложението за нашия бранш.
Имаше и системи за управление и CAD/CAM, машини, материали ...доста неща.
Не знам как ще е тази година с кризата, но ако имате възможност, хвърлете едно око.



Бончо

Една такава програма която да обхваща цялото производство и реализация трябва да бъде мрежова със сериозна база данни, а посочената по-горе и други подобни програмчета са локални! На един компютър малко трудно могат в рамките на един работен ден да се въведат нужните параметри за да излязат и съответните справки и отчети(от същия компютър), а такова животно за нашия бизнес не съм чул да има създадено още в БГ! В световната практика има такива системи, но езиковата бариера е проблем за внедряването им у нас!

Felix

Бончо написа:

Quote
В световната практика има такива системи, но езиковата бариера е проблем за внедряването им у нас!


Точно такава система ще им трябва ако се казват ЕКСПРИТ или ЗАРА.  ;)

В нея обаче не видях модул за работна заплата? И се проследява изпълнението по модели, а не по партиди?



Бончо


Бончо написа:

Quote
В световната практика има такива системи, но езиковата бариера е проблем за внедряването им у нас!


Точно такава система ще им трябва ако се казват ЕКСПРИТ или ЗАРА.  ;)

В нея обаче не видях модул за работна заплата? И се проследява изпълнението по модели, а не по партиди?





Ако говориш за Tukaplan-а от горния линк бих казал само, че това, че не си го видял не значи че го няма :).
Тукаплан е разработка на Тукатех, а Тукакад е 8-ма версия на Оптитекс! Тукаплана работи с MSSQL SERVER и екселските файлове които "вмъква" са файлове които системата генерира от конструктарския и маркерния модул. Като добавиш и другата информация която не се генерира от КАД системата се получава пълно остойностяване на продукта, а от пълното остойностяване е въпрос на настройка да извадиш само цената на труда и да го разхвърлиш на работниците. Такива системи се предлагат само с внедряване от разработчиците и са малко скъпички!
Гербер имат също такава система, казва се WEB PDM, но нещо не го виждам на сайта им.

Felix

Може и да не съм разбрал, но galika81 пита за съвсем друго - как да се следи изпълненото от всеки работник.

Не ми се гледа филмчето пак, но ако ти знаеш къде точно казват за нормирането, заплащането на работниците и следенето на ПАРТИДИ, моля сподели. Не че утре galika81 ще тръгне да си купува ТУКАплан де...

Бончо написа:
Quote

Като добавиш и другата информация която не се генерира от КАД системата се получава пълно остойностяване на продукта, а от пълното остойностяване е въпрос на настройка да извадиш само цената на труда и да го разхвърлиш на работниците.


Няма как да стане. Но звучи добре.  ;)




Бончо


Може и да не съм разбрал, но galika81 пита за съвсем друго - как да се следи изпълненото от всеки работник.

Не ми се гледа филмчето пак, но ако ти знаеш къде точно казват за нормирането, заплащането на работниците и следенето на ПАРТИДИ, моля сподели. Не че утре galika81 ще тръгне да си купува ТУКАплан де...

Бончо написа:
Quote

Като добавиш и другата информация която не се генерира от КАД системата се получава пълно остойностяване на продукта, а от пълното остойностяване е въпрос на настройка да извадиш само цената на труда и да го разхвърлиш на работниците.


Няма как да стане. Но звучи добре.  ;)






Ами на картинките е видно, че се въвежда нормовремена и видове машини! Логично тази информация винаги може извади в отчет!

Felix


Бончо написа:
Quote
Ами на картинките е видно, че се въвежда нормовремена и видове машини! Логично тази информация винаги може извади в отчет!



На Екселски файл ли?  ::)




elenika7

Аз работя с  Calcs3-много съм доволен.

graphicso

Ние използваме ДейтаНорм на фирма Дейта Консулт и сме много доволни имат и страница с пълно описание на продукта. Предлагат и пълна Демо Версия на продукта.

Бончо


Ние използваме ДейтаНорм на фирма Дейта Консулт и сме много доволни имат и страница с пълно описание на продукта. Предлагат и пълна Демо Версия на продукта.


Чувал съм, че имат не лоша система за тази цел, на фона на голямата липса от предлагане на такъв тип софтуер. Нямал съм контакти с тях, но от отзивите на бивши и настоящи техни клиенти, не споделям манталитета им на работа.

Felix


elenika7, дай малко повече информация. Не можах да намеря нищо за този софтуер ( ако не става дума за част от Опен Офис ). 

Сигурно ще е полезно за някого.

П.П. Искам да се извиня ако съм подвел някого за да отиде на изложението Би Гейт в Пловдивския панаир от 26 до 28 Март.
Днес (27.03) го посетихме и останахме доста разочаровани. Имаше десетина щанда и то основно за готова продукция. Никакви машини и технологии. Един-два щанда за материали... 

Не изложение, а излагация!





Go Up