26 април , 2024, 12:07:44

News:

Писането на кирилица е задължително. При проблеми използвайте конвертора на forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php


Tyrsq rabota

Started by Stanimira Mihova, 12 март , 2005, 17:20:09

« назад - напред »
Go Down

Stanimira Mihova

Zdraveite!

Kazvam se Stanimira Mihova, sudentka sym posledna godina v kolej po moda v Sofiq, specialnost moden dizain. Interesuvam se ot vsqkakva rabota v butik, modna kyshta ili proizvodstvena firma,kydeto bih mogla da priloja nqkoi ot ideite si, kakto i da obogatq poznaniqta si otnosno izrabotkata na shabloni i oblekla.  Pri jelanie ot Vasha strana moga da izrabotq modni skici, risuvam vyrhu koprina i drugi materii.
Blagodarq predvaritelno i ot syrce jelaq uspeh na vsichki!

S uvajenie,
Stanimira Mihova
e-mail: sani_m@abv.bg

Dinko.!

emi vseki iska da e model ..! az gledam vsqka dreha mi otiva super mnou ..! kvoto i da obleka pak i .! sam hubav e taka pone kazvat .! ama tia prizivi ne s echuvat mai mnogo mnogo........!kakto i da e .! e i az iskam .!ako nqkoi iska da vidi moi pic-cheta neka pishe na nepokorimia@abv.bg ama imaite predvid che sa snimanis tel.!!!!!! are t`va ot mene .! ako nqkoi vse pak reshid a obarne vnimanie mnogo she s eradvam ..!
            amm trqbva da se ima napredvid che sam adski charoven .1 ;0 sas vsqko edno moe dvijenie .!  i poziram mnou dobre.1 :) eee pka kolko sam skromeennn ..!        e akto se razbra az pak si tarsq rabota kato model.!

Бончо

Автор: Stanimira Mihova (---.sytronic.net)
Дата:   03-12-05 17:19

Zdraveite!

Kazvam se Stanimira Mihova, sudentka sym posledna godina v kolej po moda v Sofiq, specialnost moden dizain. Interesuvam se ot vsqkakva rabota v butik, modna kyshta ili proizvodstvena firma,kydeto bih mogla da priloja nqkoi ot ideite si, kakto i da obogatq poznaniqta si otnosno izrabotkata na shabloni i oblekla. Pri jelanie ot Vasha strana moga da izrabotq modni skici, risuvam vyrhu koprina i drugi materii.
Blagodarq predvaritelno i ot syrce jelaq uspeh na vsichki!

S uvajenie,
Stanimira Mihova
e-mail: sani_m@abv.bg

 Ако, приемеш моето лично мнение на производител-работодател, то е, че в бутик само се продава мода. За да продаваш мода няма нужда от подобно образование. Модата се създава и произвежда в провинцията, а в София се рекламира и продава. Би било добре да си зададеш въпроса, би ли напуснала София след дипломирането си?

Моля те, пиши на кирилица защото не всеки си прави труда да чете шльокавица.

elianu

"Модата се създава и произвежда в провинцията ...." , коя мода ... тази която се ползва като линия и разработки от ишлеметата ли ?

ivon

От доста време работя в тази област,имала съм контакти със завършели специалността моден дизайн,На повечето познанията им се свеждат до създаването на модните скици,а в действителност са доста далеч от технологията на изработване,


Бончо

Автор: elianu (---.g23.net)
Дата:   04-24-05 15:48

"Модата се създава и произвежда в провинцията ...." , коя мода ... тази която се ползва като линия и разработки от ишлеметата ли ?

Ами то има мода и мода и, дизайнери и дизайнери. На доста от дизайнерите модата даже и на ишлеме не влиза в Б-я. Българската мода ми се вижда доста по различна от световната и не, че в София не се произвежда но, ако обърнеш внимание на етикетите, колко от качествените бъгарски дрехи са произведени в София? Пък що да гледаме етикета, виж само адрезите на фирмите в този сайт.

Stanimira Mihova

Благодаря за отговора и забележката! Мисля че  е трудна да говорим за мода в България.  Заслужават уважение хората, които се опитват да правят нещо в тази област, независимо дали са в София или провинцията. Бих напуснала София ако имам възможност да се занимавам с това, което харесвам и обичам.

Stanimira Mihova

Разбирам и съм съгласна с вас, въпреки че създавайки модната скица е задължително да се мисли за това как и от какво ще бъде изработена дрехата. Относно образованието и знанията които се получат може много да се говори и спори, но за съжаление това е което се предлагал Какво бихте посъветвали тезеи, които наистина се интересуват и биха искали да се занимават с товаБ
Благодаря Ви!

Бончо

 Re: Tyrsq rabota
Автор: Stanimira Mihova (---.sytronic.net)
Дата:   04-25-05 12:24

Благодаря за отговора и забележката! Мисля че е трудна да говорим за мода в България. Заслужават уважение хората, които се опитват да правят нещо в тази област, независимо дали са в София или провинцията. Бих напуснала София ако имам възможност да се занимавам с това, което харесвам и обичам.
 
 
 Re: Tyrsq rabota
Автор: Stanimira Mihova (---.sytronic.net)
Дата:   04-25-05 12:33

Разбирам и съм съгласна с вас, въпреки че създавайки модната скица е задължително да се мисли за това как и от какво ще бъде изработена дрехата. Относно образованието и знанията които се получат може много да се говори и спори, но за съжаление това е което се предлагал Какво бихте посъветвали тезеи, които наистина се интересуват и биха искали да се занимават с товаБ
Благодаря Ви!


 Моето лично мнение е, че висшето(а да не говорим за средното) образование прекалено много изостава в момента от производството. Когато един човек завърши определено образование, което се удостоверява със съответната диплома, се предполага, че той е специалист чйито знания и умения, аз като производител ще ползвам в производството си и за което ще си плащам съответната цена(заплата, хонорар и пр.) но така ли е в действителност? Една голяма част излизат само с "удостоверение" зад което няма нищо. Един моделиеp, конструктор, дизайнер трябва да познава поне една програма от рода на Optitex, Gerber, Lektra, investronika, Assis-Baumler но, уви. Само с няколко часа седмично стаж в И.Н.А. Треидинг или другаде къде то се продава такъв софтуер си е чиста загуба на време, защото такива неща се учат с доста практически занимания за които университетите нямат база, а там където я има се използува не рационално. Още много примери в тази насока мога да приведа. В един момент се получава, че "специалистите" на мен трябва да плащат, а не аз на тях. От тук тръгва и вечния спор между работодатели и работници(който не желая да задълбавам).

Това по-долу са линкове за изтегляне на две КАД програми(Демо), един найстина специалист умеещ да работи с такова нещо, в Турция започва с 2000$ стартова заплата. Докато все още учиш, вместо да се блъскаш по бутици и прочие елементарен труд, по-добре седни да научиш нещо, дето ще ти даде много голямо предимство. Скоро за колегите ми, дето шият ишлеме ще им стане крайно наложително да вкарат едни такива програми в производството и ще внасят специалисти от Турция.

http://www.tukatech.com/downloads/TUKAcad_Demo.exe
http://www.kbng.com/downloads/optitex_v9_trial.exe

mimi

каво можете да работите

lusy

Станимира,
пиши ми на lusy_@abv.bg, за да ти дам тел. за връзка и да се срещнем


ина

Аз пък мога да реша и да изработя даден модел, но няма образование и не мога да направя скица! И какво мога да направя, като правя това, което повечето дизайнери не могат!? Дори не мога да се нарека така!

plamen

Бончо, тук в България, търсят хора които горе-долу могат да работят на посочените CAD-CAM ситеми. Никой не иска да плаща за специалисти. Аз съм моделиер-конструктор от 10  год., работя много добре  и на Optitex, Gerber, Lektra и на Консулт програмата, с нея започнах. Работя и мъжко и дамско и детско, и трикотаж. Като започнеш от основна кройка, баланс, размножение,  съгласуване рае и каре, рапорт на каре, подготовка заявки на капаци /маркери/, редене на капаци /маркери/, проверка на плата за свиваемост и отпускане, създаване на компенсациите. След мен шивачките работят без проблем, досега не съм видял, някой с по-добър разход от моя и какво. Навсякъде много ме харесват, но дават под 1000 лв.  Защо да внасяме специалисти от Турция. Не смяташ ли, че съм добър специалист, кажи къде да си намеря работа в България, за пари отговарящи на квалификацията ми? Повечето работодатели не разбират и не могат да оценят този труд. Ще черпя, ако ми кажеш кой търси такъв специалист, за прилични пари!

Бончо

Проблема на всички ни е, че освен заплата нищо друго не виждаме, а тя е много абстрактно понятие, защото с 1000лв. по един начин ще живееш в София, а по съвсем друг в по-големите провинциални градове. Ако българския производител си продава продукцията по европеиски цени(не само шевна) и той ще плаща за труда по европейски цени, но и ти като идеш на магазина ще пазаруваш по европейски цени и в крайна сметка какъв ще е резултата?

"тук в България, търсят хора които горе-долу могат да работят на посочените CAD-CAM ситеми"-почти си прав защото голяма част от тези които купуват кад системи не знаят, че нямат нужда от кад система, а само от плотер, защото получават поръчката на маркер в плотерен формат, а търговците имат интерес да продават система, но това е резултат от тоталната некомпетентност на всички нива.

"Повечето работодатели не разбират и не могат да оценят този труд"- Не съм съгласен, тези които имат нужда от такъв труд много добре го разбират, но се завърта омагьсания кръг с заплащане в Б-я и чужбина щото гледаме заплатите в чужбина и сравняваме с цените у нас.
Този дето шие ишлеме за навънка дали ще получи поръчка ако иска цена като на европеец?

Ако има повече специалисти като теб, ще бъдем на доста по-високо технологично ниво. Някъде шивачките не били заплатени, ами как да са заплатени като не може да запомни 5 програми на правата машина и работодатели се принуждават да работят с обикновенна права защото такъв избор от кадри имат, не защото не им се дава пари за по-скъпи машини.
Масова практика в провинцията, завършила висше образование и вместо да започне работа това за което е учила, започнала сервитьорка, щото повече плащали и след 5г., когато не става вече за сервитьорка(щото там други качества са на преден план) търси работа по-образованието си. Да ама за тези 5г. толкова е изостанала, защото технологиите бързо се развиват, че тя на мен трябва да плаща, не аз на нея.  

По въпроса за обучението, как да инвестираш в обучение на кадри когато няма механизъм които да ти възвърне инвестициите. Днеска ще трошиш средства някой да се обучава и утре си хваща пътя и отива другаде на обучение.

Просто проблемите са много и не са едностранни и се коренят в образователната ни и ценностна система, гледаме американски филми и търсим проблема винаги у хората.
Мислиш ли, че при това развитие на нещата няма да се наложи да внасяме специалисти от Турция?


Бончо

Би ли споделил за предимства и недостатъци на програмите на които си работил.

Go Up