20 април , 2024, 00:47:37

News:

Sofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата модаSofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата мода
https://news.fashion.bg/article/11687/17/Sofia-Fashion-Week-2015-novata-destinacia-na-visshata-moda


Текстил, платове ...?

Started by xPREDATORx, 20 юли , 2010, 00:23:22

« назад - напред »
Go Down

xPREDATORx

 Здравейте! Лаик съм на тема платове. Даже незнам как е правилно - текстил или ... Търсих в нета информация за текстила, но уви, не успях да намеря нужната ми информация. Какво ме интересува? Интересуват ме специално трикотажните платове, видове, плътност или грамаж за единица площ, незнам как е при платовете. Искам да имам представя, защото съм се насочил към бебешките и детските дрехи и искам да знам кой плат, с каква плътност е най-добър, най-качествен, най-подходящ, най-безвреден за децата. Ествествено искам да се запозная и каква е химическата обработка на платовете и ... Искам да се запозная с всичко.  Ако някой може да ми помогне с нужната информация или даде линк, откъдето мога да я прочета. Предварително благодаря!







Бончо

Платовете биват плетени и тъкани. След като се изплете или изтъче един прат, той е суров плат и задължително минава през апретурна обработка за да му се придадът различни качества. Процесите в апретурата са много и за всеки вид плат са съвсем различни. Плетенето/тъкането и апретурната обработка са си цял технологичен цикъл който е различен за различните видове плат. Грамажа е малко относително понятие и има значение за други работи. Различните прежди имат различно относително тегло и с еднаква дебелина и плътност може да излезе плат с различен грамаж. Примерно, пиниран памук-ликра 80/20 180гр./кв.м е по-плътен и дебел от вискоза-ликра 80/20 който е 220гр./кв.м., а двата вида плат се използват в повечето случаи за изработка на едни и същи неща - Бельо и тишъртки!

Go Up