28 март , 2024, 21:40:57

News:

Sofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата модаSofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата мода
https://news.fashion.bg/article/11687/17/Sofia-Fashion-Week-2015-novata-destinacia-na-visshata-moda


Моята история

Started by casandra, 15 юни , 2009, 12:25:02

« назад - напред »
Go Down

casandra

Здравейте, чета форума отскоро, много интересно :) . Това ми е първи постинг, та да се представя. Моята история най-обобщено - аз съм на 30 почти години, имам образование, което няма много общо с модата, да не кажа нищо... Понятие си нямам от това какво е оверлог, устройство на шивачна машина и т.н. Работила съм все в офис досега, с изключение на студентските ми години, когато подвизавах и като серрвитьорка и какво ли не. Не съм забогатяла, не се чувствам и добре с амплоато ми на офис работничка, предполагам всеки от вас в определен момент от живота си се е чувствал по подобен начин - вероятно равносметка на 30те. Започнах курсове по шев и кройка  ;D . Чувствам се добре. Харесва ми! Защо реших това? - имам малки средства и немалко желание да опитам нещо в това поприще. Бих искала да правя дизайн на дрехи, колкото и през вежди да ме гледат хората, на които съм споделила. Доста си вярвам, че имам вкус и немалко идеи; горе-долу се ориентирам и какво липсва на пазара в момента. Във форума чета, че никак не е лесно да правиш дрехи или да прокарваш собствена марка. Напълно съзнавам и това, че пазарните ниши за каквато и да е дейност са заети отдавна и кой каквото направил - направил до около 2000 година. Съзнавам и липсата си на опит и представа от занаята. Смятате ли, че е толкова невъзможно да се печелят пари, ако сега на тези години започвам тепърва да се уча?  Четох тук за "норматив" от 10000 м разпорени конци; за това че е по-рентабилно да се продава, отколкото да се произвежда; че са нужни години опит в шиенето...  :o  >:(  ... и все пак ...? Пиша с надеждата някой да даде кураж малко, но най-вече за безпристрастен отговор дали инициативата ми е изгубена кауза .. Аз искам да правя моя линия, не много бройки, и да продавам чрез дистрибутори.

Пишете, не се жалете  ;D

sleazystudio

Ха --Мисля че Мястото на което Търсиш съвети нее никак подходящо. Въоръжи се с търпение за мнг работа, мнг четене мнг СМЕТКИ/ математика на 1-во място /и  бъди готова да сменяш тактиката по пътя към крайната си цел/ ако неси определила такава го направи по-скоро /. А и още нещо приготви се , че колкото повече напредваш толкова по-малко ще остават хората който  да Те подкрепят /не говоря за такива който те обичат - а за тези вътре в работата/. Макар ,че  честно казано и от обичащите неостава никой извън семейството , -да си готова да се бориш САМА. Ако това нете притеснява захапи дулото и натисни спусъка.

kamidino

Няма такова нещо-никога не е късно да смениш посоката!
Не се притеснявай от това, че няма кой да те подкрепя-стойностни хора винаги ще се намерят,макар и малко.Съгласна съм със sleazystudio, макар че е твърде черноглед. Нашето си е занаят и завистници и сеирджии ще има винаги.Важното е да не ти пука-научи се да разпознаваш градивната критика от злободумието и всичко ще е наред.А ако вземе , че нищо не стане поне ще знаеш, че си опитала!

Бончо

Никога не е късно да започнеш нещо ново, но икономическата обстановка в момента не е за започване на нищо.
Кътай си парите отредени за инвестиране докато премине кризата и живне малко пазара!

casandra

#4
18 юни , 2009, 12:55:48 Last Edit: 18 юни , 2009, 12:58:36 by casandra
Здрасти и мерси за куража. Много сте точни. От завистници не ми пука, но от подигравачи малко се притеснявам като почна, че на Касандра й харесва повече като й подхранват егото. И кризата я мислих, но българкият пазар е по-кофти и от кризарта според мен. Въпреки всичко ще се пробвам, пък да става каквото ще става. Животът и без нищо дава шамари.. един в повече.. колко му е.  >:(  :D Напънът ми наближава повратна точка, всичко ще се изясни до 1 седица, когато ще имам шевна машина и ще продвам научените поли. Гледам обаче.. жените носят всевъзможни модели поли, различни от основните, с които съм се запознала досега...  Къде се купуват изгодно платове в София? Без значение на едро или дребно. Четох всевъзможни цени. Това не е последния тъп въпрос.  

kamidino

Ами ти си питай  :)!
То с питане става по-лесно.
Насочи се към складовете на едро-така или иначе ще правиш малко бройки-ако платът ти е от магазин себестойността на стоката ти ще ти излезе дявол на магаре.
Тръгваш направо "Ва Банк", не е лаша идея, но ще си счупиш главата.
Обмисли първо нещата добре, консултирай се,направи си план и тогава яхвай метлата!
Желая ти много късмет, но наистина преди да почнеш каквото и да е -питай!
От 10 човека които ще ти дадат акъл все ще се намери 1 който да ти помогне.
Повечето складове можеш да намериш лесно- питай "чичко Гугъл"-има такива за щакови материали.За теб са идеални.Иди, виж какво предлагат и може и нови идейки да ти хрумнат!
Успех от мен ;)

casandra

Много е трудноооооооооо ! То са ципчета, то са платки и не знам какво. В началото така зле ли са всички или нещо аз съм с вързани ръце? Зашивам ципа... нищо общо с вида на дрехите по магазините.. иначе все върши работа.. няма да се разпадне, но е криво. Абе няма ли машини за плисета!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Колко струват? Отне ми часове! Ми една опитна шивачка в цех така ли нагъва плисетата ръчно? Или това е важно при процеса на обучение само? Само машината да наглася и е минал половин час. Регула на дрехата - абстракция.. Гладенето... аз не мога да изгладя правилно готовите купени дрехи....а моето творчество как го минавам не може да се опише. Предполагам всички са минали през трудно начало, ма колко време ще е така.... цяла нощ ми отнема за едно парцалче!

sleazystudio

Ха-ха още несте започнали и ревете. Какво очаквате за един ден и в Милано. Месеци и години работа.Но както съм сигурен ,че ако въобще сте направили някакъв план той е свързан повече с мечти а не с програма за работа и развитие. Затова мрънкате. Я се стегнете.......! 

casandra

Здравейте отново. Пиша в старата си тема, за да не флудя много. Искам да ви споделя как вървят нещата и да дам сигнал на който ми е писал лични бележки да влезе в акаунта си и да прочете  ::)  ! Аз напредвам полека , уча сложни модели, ципа вече не е непостижима мечта  :D . Като малка напъпила девойка съм  ::) . Справям се и чертая модели по снимка от модни списания. Намерих една книга на Стоянка Павлова, имате ли мнение за нейния труд? Горе-долу същото, като това което уча, но в по-съвременен вариант. Поръчала съм една друга книга, но учебници май няма? Можете ли да препоръчате нещо?

huan73

Здравей!Рядко влизам във форума.Мога да те поздравя за смелото начинание.Желая ти успех!Честно казано и аз започнах да се занимавам с нещо подобно.Имам някой идей,но не зная какво ще излезе от цялата работа.Все пак трябва да опитам.Искам да те попитам ходила ли си на някакви курсове?

casandra

#10
04 ноември , 2009, 15:16:31 Last Edit: 07 ноември , 2009, 19:31:25 by casandra
Здравей, Хуан73, благодаря ти за куража. Какви идеи имаш, с какво точно подобно нещо се занимаваш? Представи се по -подробно, моля? Виж аз как всичко съм си казала в първия пост, сеирът е за всички. Не може да гледаш чуждия, ама и да си трайкаш :D . Да, аз ходя уроци. Обучавам се при жена с шивашко ателие, която се справя и с преподаването. Доволна съм.

kamidino

Малко позитивна енергия-слава Богу!!!!!!
Големи ентусиасти сте-как да не ви се радва човек-без ирония!
Стискам ви палци!

Zory

Здравей Касандра,

Моля те, дай ми начин за връзка с твоята шивачка-учителка.

Търсих много курс, но не особено успешно, а познати нямам.

Благодаря ти,

Зори

casandra

#13
07 ноември , 2009, 19:30:27 Last Edit: 07 ноември , 2009, 19:37:32 by casandra
Зори, ще оставя лична бележка да не каже някой, че правя реклама. Както писах и на Хуан73 , дай малко инфо, поразхвърляй се  :D .

Zory

  8)

Казвам се Зорница, на 25 съм, от София.

От около година съм се размечтала да правя дрехи - самото ушиване не ми е най-приятната част, но може би защото не се справям особено добре с шевната машина. Харесва ми да кроя, колкото мога, защото и там съм начинаеща. Нещото, в което имам опит е идейната част - от малка си представям дрехи и се опитвам да ги намеря по магазините, но уви :) След това пробвах да шия, но нямах хубава шевна машина, а и като тинейджърка бях доста несериозна и непостоянна. Последните няколко години ги прекарах в търсене на подходяща специалност за развитие, но не само, че нищо не ме грабна, а и запоянах да усещам как творенето дори само на ум, ми липсва доста.

Купих си шевна машина /Бернета/ и започнах да се уча. Много неща искам да умея, а не виждам как бих се научила без помощ.

Благодаря ти, за отговора, Касандра :)


Go Up