19 април , 2024, 23:25:58

News:

Писането на кирилица е задължително. При проблеми използвайте конвертора на forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php


Струва ли си да се пуска собствена линия?

Started by Victoria, 28 декември , 2008, 05:34:32

« назад - напред »

Струва ли си да се пуска собствена линия?

Да
3 (75%)
Не
1 (25%)

Total Members Voted: 3

Гласуването приключено: 09 март , 2009, 17:31:45

Go Down

Victoria

28 декември , 2008, 05:34:32 Last Edit: 28 декември , 2008, 19:44:52 by krassyo
Здравейте
Аз не съм част от the fashion industry, но пък съм част от the business world, или поне съм на път да стана, тъй като съм все още студентка.
Попаднах на форума докато правех research за business план, които пишем като част of final project-а ни. Но честно казано, колкото повече чета и се ровя, толкова по-често си задавам въпроса дали не трябва да си сменим topic-а! (в момента пишем business план за brand за дамски облекла). Струва ми се, че въпреки популярността на Дика, Кенсол и Капаска, създаването на собствена линия с дрехи е безмислено.
Или ако не бесмислено, то поне не особено профитабле. Да не говорим, че четейки постоянните спорове по форумите стигам до извода, че или наистина от собствена линия дрехи, колкото и добре маркетиранат и дистрибутирана да е тя, не могат да се правят добри пари или просто нещата в България стават адски трудно.
Пиша този пост, защото се надявам да се окаже, че греша. Надвявам се, че няма да ми се налага да карам групата да мислим нова тема за business плана ни. Надявам се, че всъщност в България наистина може да се прави успешно business в fashion индустрията.
Е, какво е вашето мнение?
Струва ли си да се пуска собствена линия дрехи в БГ?
Каква възвръщаемост на инвестицията може да се очаква? Наистина ли производството в БГ е евтино?
Какъв процент от крайната цена на дрехата е стойността на производството?
P.С. По детски и наивно се надявам, че с този пост ще успея да подхраня надеждите си за успеха на Българското производство, че няма да ми се налага да пиша нов проект и че ще успея да получа и някаква полезна информация.

Поздрави

valentinna

Според мен си струва - не мисля, че българската жена има голям избор при покупката на дрехи. Навсякъде са турските и китайски долнокачествени стоки и при това навсякъде абсолютно едни и същи модели. Стига се дотам, 4е колежките ти са си купили абсолютно същото палто, обувки и блузки и някакси е тъпо да си облечен по същия начин.
При официалния стил е още по-лошо положението - като се замисля имаме само Дика, Аристон, Кенсол, Росита, Дафне и по-скъпите Ниа и Дорадо. Те естесетвено са с ограничени по брой модели. Не мисля, че една делова жена има избор - някакси тъпо е жената, с която провеждаш бизнес среща да е със същия костюм, не мислите ли?
Ако горепосочените фирми имага по-големи линии може би нямаше да се стига до подобни ситуации.
Мисля, че пазар в България има - просто производителите трябва да се обърнат малко към пазара.

Miami

A ... много интересни пьрви две изречения , в щатите ли сме ?
;D

Не знам дали има пазар ... нямам поглед наистина , но е факт , че на производителите не им се влагат пари в интелектуалния труд , наре4ен Дизайн ( или не разбират необходимостта или нямат поглед и мерак )- едно и сьщо сако се върти с години и само се сменят цветове и материи. После хоарта ходят еднакви като нощни шкафчета по улиците- естествено :)


Felix

Не разбрах точно какво ще ,,бизнес планирате" - производство или продажба на нова марка дамски облекла.
Един съвет от мен: Ако можете да продавате, не се занимавайте с производство!
Особено ако сега стартирате. Има достатъчно добри фирми със достатъчно свободен капацитет, които да ви изпълнят поръчките.

Quote
Струва ли си да се пуска собствена линия дрехи в БГ?


Според мен си струва, но точно колко си струва се надяваме да ни споделиш ти, след като си направиш бизнес плана.

Quote
Каква възвръщаемост на инвестицията може да се очаква? Наистина ли производството в БГ е евтино?


Според зависи.  ;) Наистина производството в БГ е евтино. Все още.

Quote
Какъв процент от крайната цена на дрехата е стойността на производството?


Това пък никой няма да иска да ти каже. Но пък е лесно за смятане. Зависи от изделието - дали е конфекция или е с повече ,,добавена стойност".

При конфекцията не разчитай на повече от 10 - 15 % чисто.


Не съм компетентен, но ми се струва, че ще оценяват бизнес плана ви по неговата пълнота и точност, а не по крайния процент печалба.

П.П. И не забравяйте да си включите в разходите и данъците, че Биг Брадър гледа, да го Ева!

valentinna

Мацка, стига го мисли - струва си.
Направи си само един добър анализ на пазара и се прецели точно - аз го казах и преди -няма достатъчно голям избор на официални дамски облекла. Не може в София да има 5 магазина на кръст от където да можеш да си купиш костюм до 200-300лева.

Бончо





Според мен, първо поработи малко при "чорбаджии", та да свържеш учебника с реалноста, а после мисли за собствена линия!

PI

Съгласна съм с Бончо! Да създаваш собствена линия не е просто да започнеш нова работа и някой да те обучи...

Felix

Victoria, какво стана с research-а за business плана, които пишете като част of final project-а ви?

Гледам, в една съседна тема питат каква марка искаме да бъде внесена в България, та рекох да не сте решили да смените object-а на project-а?

Go Up