16 април , 2024, 14:02:39

News:

Писането на кирилица е задължително. При проблеми използвайте конвертора на forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php


..имаме много добри специалисти. Истина е, че те много трудно намират реализация

Started by stylin, 03 юли , 2007, 18:44:58

« назад - напред »
Go Down

stylin

Цитат на one_one и полу-предложение за тема. Който иска може да започне.
А не намираме ли отговора в друг цитат на 1-1 "Излиза, че можем, просто ни трябва да намерим верния път".


El

Привет!
Благодаря за темата - наистина имаме добри специлисти, но индустрията в БГ продължава да се оплаква от тяхната липса. Ще си позволя един може би дълъг коментар, защото през изминалия месец имах няколко срещи с дизайнери и фирми, които споделиха мнения по въпроса. Ръководителите на фирми и дори председателя на БАПИОТ г-жа Валерия Жекова казват, че ишлето в страната умря и много от производителите се насочват към създаване на своя марка за нашия пазар или за износ. Търсят дизайнери, но не намират добри такива. От друга страна сме ние дизайнерите, които търсим работа, но не намираме къде да я работим. По този повод се оформиха разни инициативи, които да подпомогнат общуване между двата лагера и взаимно опознаване, но до колкото си знам от собствен опит това ще е един много дълъг и мъчителен процес.
В какво всъщност се крие основата на проблема според мен?
Първо - липсват дизайнерски борси. Хората занимаващи се с дизайн са се разделили на толкова много лагери и групи, че сме забравили едно много съществено нещо - да си оправим предлагането. Писах статия за това - дизайнът е наш продукт, който ние трябва да се стремим да продадем. Може да ви звучи пошло, но това е истината, която движи целия свят. Не знам защо ние се правим на толкова горди и неразбиращи от елементарна икономика, че не си го оправихме това до сега. Или може би, защото както каза един мой приятел - всеки иска да потрошиш 200-300 хиляди в организацията на едно такова нещо и после да дойде да те оплюва и да дава съвети от страни. И какво наблюдавам в крайна сметка - всеки сам се измъчва да дръпне на някъде, най-вече от страх да не свърже името с еди кой си некадърник или пък да не му ограби някой безценните идеи. Хора - липсва ни елементарно единство - разберете, че поне по този въпрос трябва да го имаме. Дизайна и майсторството на всеки от нас са си едно, но може би не е лошо да оставим клиентите да ги решат тези неща.
А ако започнем да си говорим за пошли неща как ви се струва подобен коментар - най-добрите напуснаха страната и трябва да си търсим специалисти от чужбина! Какво излиза, че аз щото съм си останала тук поради мои си лични причини не съм достойна да се нарека дизайнер. Не знам дали ви се е случвало да кандидатсвате на обява, в която се искат освен всички останали неща и задължителните специализации в странство. На мен ми е ясно защо се търсят подобни неща - контактите и знанията, които си придобил там евентуално ще носят ползи на теб и най-вече на фирмата, която те наема.
Второ - по този въпрос съм отворена за каквито щете коментари, но мисля, че образованието, което се получава в наш университет е малко зле. Добре, че сме си талантливи и интелигентни хора та не ни се отразява прекалено много, но фактите са си факти. За това има много причини и една от тях отново е финансовата, но това не може да е оправдание за всичко.
Трето- веднъж чух представител на немска организация да казва, че българите имаме страхотен дизайн, но ужасна организация. Мисля, че това се отнася и за самите дизайнери и най-вече за фирмите. Няма такова нещо като у нас - наш човек НЕ познава що е туй нещо кръстено организация. Свидетел съм на много такива примери - дизайнер съм и ме хваща яд, когато всеки път се сблъсквам с неуредици във фирмите, с които работя и от това страдат продажбите на моите неща и респективно клиентите са недоволни. Питам се - що ли пък българите сме решили да сме толкова зле по този въпрос. Нарочно сякаш - за да може после да плюем и се оплакваме как имаме пет века робство и нескопосана политика.
Четвърто- да не забравяме самите фирми. Повечето от тях се сбогуват с ишлемето, а останалите отчаяно искат пазарите навън. И какво става в такъв момент - дайте да не се потим ами да си намерим дизайнер, който ще има и съответните връзки в чужбина. Хитро, а:)Или пък нерядко се получава огромна несъвместимост в нашите виждания за дизайна на една марка и мераците и желанията на един търговец как да си привлече клиентите. Ама пък защо ли още по-често забравяме, че и дизайнерите и търговците искат точно да стигнат до пазара и никоя от двете страни не е склонна на компромиси, когато тръгне да се оформя един бренд. Това е море от коментари - давайте:)
Последно, че няма да ми стигнат пръстите на ръцете да изброявам - и аз като един истински българин стигам до политика и икономика. Напълно липсва политика по отношение на дизайн, реклама и ПР - дори не е нужно да се разпростирам на широко - ще ревизирам само рекламата на нашата страна и има ли такава въобще. А икономиката ни, кой каквото ще да ми разправя, но от началото на тази година на нашенеца не му е до дрехи. Добре поне, че самия пазар пооживя и има надежда поне в следващите месеци или от началото на другата година да се усети някаква свежа енергия.
За сега толкова - мисля да ви оставя да коментираме, защото въпросът е супер обширен и гледни точки има много. Ще се радвам да ги чуя!
Поздрави на всички и успехи ви желая:)))

Роберт

Здравейте,
бих искал да поздравя десетината активни във форума. Не са много, но очевидно се включват от сърце. Да се надяваме, че ще станат повече.
Аз бих искал да се включа в тази тема. Дали ще направим обобщение - имаме или не добри специалисти, според мен не е най-важното.
Специалист, реализация. Думите са ясни. Ако си специалист, няма начин да не се реализираш. Но както знаем, че има самозалепващи се етикети, така има и такива титли. Нека да погледнем в профилите на модните професии (подреждането е безразборно):
- моден купувач;
- моден мърчандайзър;
- моден маркетинг;
- моден журналист и т.н.
Няма да изброявам всички. Някой да е чул да се подготвя персонал за такива длъжности. Някой завършил специалност Дизайн, да се е представил като начинаещ или асистент-дизайнер.
Струва ми се, че искаме твърде бързо да хванем плода. Права е Ел, като казва, че това ще е дълъг процес. Но нима през последните около 6000 дни не се случиха много неща. Случиха се. Началниците на цехове в Арда-Русе, както и в много други фирми станаха предприемачи, започнаха да правят мода и да се връзват с чужди фирми на кооперирано производство. Сега може би техните началници на цехове ще станат предприемачи и т.н. Едни затварят, други отварят.
Погледнете на този форум колко момичета искат да си показват краката като модели и колко души са запитали как да стана моден купувач. А последната е една страхотна професия. С много напрежение, но със срещи с много хора, пътуване, динамика и интересен живот.
Живях извество време в Африка. Местните хора сутрин минаваха след отлива и обираха рачета и др.подобни и си осигуряваха лесен живот. По сходен начин и на много хора у нас все още им се иска да си сложат дългите крака, да се усмихват пред камерите и да живеят лесно. Разбира се няма да слагаме всички под един знаменател. Трябва да развиваме хората, които желаят да станат специалисти. Но това трябва да стане откровено, без задни мисли за собствения гръб.
И тъй като времето напредва, ще се опитам да завърша това съобщение така:
Нещата се случват и у нас, намирането на верния път е труден процес, както и извървяването му. Нека всеки от нас да помисли за пет неща, които трябва да се случат (от национално значение) и да ги публикува на 15 юли т.г.  Предлагам тази дата, за да може всеки да се подготви независимо и да напише предложението си, без да се влияе от мнението на другите. Надявам се, че ще има хора и на компютрите, които няма да са на морето, да чакат само отлива.

El

Привет, отново!

Малко е рано - само 13-ти е, но искам да кажа нещо. Няма да публикувам моите предложения сега - мисля, че с това което можем да направим всички ние ще има повече смисъл, отколкото да пишем, нещо което администратора ще изтрие след 5 минути.

Намерете друг начин, за да направим нещата такива, каквито бихме искали да бъдат! Ако имате желание пишете ми на мейла - ще се радвам да чуя вашите идеи и да обменим мнения.

Благодаря ви!
С поздрав към всички и пожелания за успехи:
ЕL



Съобщението беше редактирано (07-13-07 10:46)

Бончо

Живях извество време в Африка. Местните хора сутрин минаваха след отлива и обираха рачета и др.подобни и си осигуряваха лесен живот. По сходен начин и на много хора у нас все още им се иска да си сложат дългите крака, да се усмихват пред камерите и да живеят лесно.

Т'ва беше яко, пожелавам си и аз да мога да си сложа дълги крака и да се усмихвам, някой да ми събира рачетата след отлива и ако може отлива да стане по-честичък, а до тогава веки както може:)))

Nevena

Съгласна съм с господин Роберт за това, че всеки намира пътя в живота си и ,че някои си лепят титлите. Има една приказка, който го може го може, който не да гледа и да се учи.  Ако го правиш с любов каквото и да е каквато и длъжност и професия да си избрал ти стига собственото удовлетворение независимо от мнението на другите, когато си убеден че си прав. "През живота те води вътрешното ученолюбиво създание палавото удохотворено създание, което е истенското ти Аз. Винаги имаш свободата да избереш друго минало или друго бъдеще."  Така завършвам моят цитат и моите 5 предложения са: 1. Рибата се вмирисвала от главата, как да предложа 5 неща от национално значение за да ми изтрият написаното ли.
п.п. и предпочитам морето в случая. Поздрави на всички и успех. И моето развитие неспря, като ми поискаха крупна сума в известен университет за да уча с таланта си и немисля, че и като ми изтрие някои думите пак ще ме трогне. Закостенелите мозъци и знаещите с лопата да ги ринеш.


Go Up