28 март , 2024, 20:22:58

News:

Sofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата модаSofia Fashion Week 2015 - новата дестинация на висшата мода
https://news.fashion.bg/article/11687/17/Sofia-Fashion-Week-2015-novata-destinacia-na-visshata-moda


CAD/CAM системи

Started by dani_dani, 14 февруари , 2007, 10:40:33

« назад - напред »
Go Down

dani_dani

   Здравейте.Моделиер-конструктор съм и от 5 години работя с ГРАФИС.Сега имам малко повече време ,защото съм майчинство,но не искам да губя форма.Обичам си работата,приятно ми е да чертая и много ще се радвам  да се запозная с други колеги и да обменим опит.Интересувам се доволни ли сте от системата с която работите?Какви трудности срещате?Много съм любопитна да знам ,като конструирате ,навързвате ли детайлите към една основа?Аз след това градирам и правя промените само върху нея,а надолу всичко се променя автоматично,подредените капаци също.Всичко става много бързо и не се налага да проверявам всеки детайл.Темата на дипломната ми работа в ТУ беше за Графис,но ми е интересно какво могат и другите.
   Предварително се извинявам,ако вече сте си говорили по въпроса,но съм новак и още не мога да се ориентирам.Сега почвам да ровя:)))

Бончо

.....Много съм любопитна да знам ,като конструирате ,навързвате ли детайлите към една основа? Аз след това градирам и правя промените само върху нея,а надолу всичко се променяавтоматично, подредените капаци също.....

Това нещо не го разбирам. За всеки капак променяш кройката ли? Или заедно с конструирането правиш и маркер?

Не би трябвало да е допустимо при промяна на PDS файла да се променят вече подреден/и капак/ци щото ще стане мазало, друг е въпроса, че към капаци се отива когато кройката е готова на цяло във всички размери.


dani_dani

Разбира се,че капаци се редят,след като е направена и размножена кройката,но ако се наложи промяна(както,често става при нас),променям само един детайл-основата(наричаме го майка).Детайлите надолу автоматично приемат промените,а когато вляза в капака ме предупреждава,че модела е променен и ме пита да приеме ли промените.Естествено,след това влизам в капака и поглеждам,дали няма презастъпване ,защото наистина може да стане мазало.Детайлите които са презастъпени не са оцветени,а им се вижда само контура.По принцип с реденето на капаци при нас се занимават други хора ,но за тях е голямо улеснение.Могат да се запазят и старите капаци и да се съхрани под друго име.Обикновено големите бъзикни стават,преди реденето на капаците,докато уточним формата и детайлите(1-ва мостра,търговска мостра,голям и малък размер,предпроизводствена мостра) и за мен това навръзване е страшен плюс,а и съм сигурна,че нищо не съм пропуснала.:)))


one_one

"...променям само един детайл-основата(наричаме го майка).Детайлите надолу автоматично приемат промените..."

Аха! Според мен Дани иска да каже, че нанася корекции върху основния (базов) размер и те се отразяват върху останалите размери от размножението. Иначе не си обяснявам как ще се направи промяна в яката и това автоматично ще промени столчето, вратната извивка и т.н. Не че не е възможно..., но мисля че не това се има предвид тук.

На мен ми е интересно какво, например, става когато след подобна корекция не се провери капака. Ако директно разпечаташ капака той с корекции или без корекции ще бъде? Ако е с корекциите, какво става с детайлите които биха били застъпени? Застъпени ли се отпечатват?

Предварително благодаря на Дани

Бончо

.....Детайлите надолу автоматично приемат промените,а когато вляза в капака ме предупреждава,че модела е променен и ме пита да приеме ли промените....

Мила, тази хубава функция която изтъкваш, аз бих потърсил начин да я забраня. Съвсем друг е въпроса, че така както разбирам организацията/последователноста ви на работа, ми прилича като да застрОиш супата преди да си я сготвила.

Когато се уточни напълно кройката с евентоални прошивки и корекции тогава се пристъпя към редене на маркери. Може би, поради тази причина, не си спомням в коя система, PDS и маркерния модул не могат да работят едновременно с един и същ PDS файл. В Оптитекс например, маркера като зареди PDS файловете за изготвяне на маркери, каквито и промени да правиш след това в кройката не му влияят, ако не ги презаредиш отново и не направиш нов капак. А като говорим за застъпване, нямаш ли възможност да задаваш буфер между детайлите?

dani_dani

   Ех...загубих всичко,каквото съм писала.Почвам пак...Бончо,ти на салата ме направи с тези супи и застройки.Недей така,ще ми спре кърмата:)))Ами вие не правите ли предварителен разход?За цена на продукта,за поръчка на плат?Аз не съм спец по капаците,както писах по горе.Моята работа стига до там да каже всичко е ок,може да се пускат.Но влизам и редя, за да си пусна детайлите на плотера,за да проверя дали идват всичките .За всяка следваща мостра просто приемам промените,за да не редя пак.Може да се реди и автоматично,но понякога идва с по-голям разход.Ако искам я използвам тази функция,ако не, редя нов капак.Ама времето е ценно нещо.
   За буфера(ако това е растоянието м/у кройките)-да задава се.Благодаря на one_one за милото отношение.Ако не си провериш капака,наистина може да се изчертаят презастъпени.А на ценната ми майка са всичките детайли.Т.е. основната конструкция без резерви ,центрове,пр.нишки . Тя е в базов размер и правя размножението само на нея.Понякога ми е удобно да заложа размножение и после да правя някакви разтваряния.(удобно е и с X и Z величини)На майката гледам всичко да е в мрежа и да имам възможно най-малко градиращи точки.За производните детайли системата сама повтаря стъпките ми :)))Промените,ако са по сериозни ги правя на копие на майката,извиквам ги двете и после само я надърпвам до промененета.
    Май,станах много подробна...извинете.Нямам претенции,че знам всичко и че всичко ми е ясно,ако стигна до там...лошо.Непрекъснато разбирам все нови и нови неща и затова съм тук:)))


Бончо

Ех...загубих всичко,каквото съм писала.Почвам пак...Бончо,ти на салата ме направи с тези супи и застройки.Недей така,ще ми спре кърмата:)))

Страхувах се,  да не ми истълкуваш сравнението като заяждане, а нямам такова намерение:)))), но явно не си се вързала:))))
Опитах се да направя едно сравнение за последователност на работата.

Ами вие не правите ли предварителен разход?За цена на продукта,за поръчка на плат?

Правим, но го правим след като модела и кройката са уточнени до последната подробност. Защо да го правим преди това? Ако не ни хареса разхода да орежим и сризилим кройката ли? Приблизителния разход на материал и с елката можем да си го сметнем.

Може да се реди и автоматично,но понякога идва с по-голям разход.

А имаш ли възможност да задаваш допустими градуси на завъртане на детайла при автонестинг и подредба в блокове? Някои материи не позволяват завъртане, но за други, 10-15градуса не са проблем. Ако имаш такива опции, те би трябвало да са в конструкторския модул и ако са заложени, нестинга ги взема под внимание и не би трябвало да ти дава по-голям разход на автоматично. Друг е въпроса, че може така да ти ги подреди, че да забави много кроялната и преразхода за труд на кроячките да ти дойде повече от икономията на материал.

dani_dani

:)))Аз не се връзвам толкова лесно.За някои модели е лесно да кажеш колко плат отива,но за други...е приблизително, да.За съжаление клиентите се пазарят за всеки сантиметър и всяко копченце.В началото правят едни мини плотерчета за общ разход.Пресмятат и материалите-копчета,конци,подлепващи опаковка и др.И ако моделът излиза много скъпо,понякога клиентите го сторнират...и трудът ни отива на кино...и мен много ме е яд.

А имаш ли възможност да задаваш допустими градуси на завъртане на детайла при автонестинг и подредба в блокове?

Аз още веднъж да кажа ,че не съм голям спец по капаците,защото други ги редят,но има такава опция за завъртане.Доколкото знам не им позволяват абсолютно никакво отколнение от правата нишка,а аз доколкото си спомням от  лекциите допустимите отклонения са 2 градуса.За блокове - да ,правят.Маркират детайлите ,дето се подлепват на блок и така ги местят в групи.Оххххх искам да пиша още но малката вече става много нервана...иска разходка.Поздрави.
  Нали съм новак,не можах да маркирам твоя  текст с по-тъмен шрифт...но ти си знаеш


one_one

Поздравления Дани, много добър подход на работа. То това е и основното преимущество на САД системите - разработваш си една основна кройка, някои я наричат блок, градираш я и оттам нататък започваш да режеш, разтваряш, да си вадиш помощни материали, да нанасяш корекции, да променяш модела и т.н. Целта е да се работи върху градирана кройка, за да се намали до минимум времето за градиране на всеки отделен детайл и оттам, да се съкрати изготвянето на целия модел, за да може по-бързо да се вкара в производството.
Ти непрекънато казваш, че си новак и търсиш идеи. Ето ти една.
Не знам какво точно произвеждате във вашата фирма, но предполагам че сте специализирани в даден тип облекла. Можеш да си създадеш библиотека с няколко стандартни кройки, такива които можеш да заменяш в моделите. Например, външен джоб с две филетки и капак, под определен наклон и с определена дължина на отвора със съответните торби, подлепки и пр., или пък цяла колекция от разностранни джобове и прилежащите им детайли... Когато правиш нов модел можеш просто да заредиш готовия джоб и да го добавиш към останалите основни кройки на модела.
Ти спомена нещо за лекции, значи си учила някъде. Спомни си онази лекция за стандартизацията на производството (дано не си я пропуснала :-)), ще ти бъде от голяма полза, сигурна съм.
Между другото, адски си права, допустимото отклонение от правата нишка за детайли в облеклото е 2 градуса и то не за всички. Но това зависи изцяло от политиката на самата фирма, както и от нивото на качество на това, което тя произвежда. Ако се прави скъп и качествен продукт, естествено, отклоненията са табу.
Поздрави,

One_one

dani_dani

Благодаря за поздравленията one_one,обаче аз съм новак във форума(което потвърждава,че вчера пак си загубих поста:))).Иначе съм старо куче моделиер или поне стрелян заек.Библиотека с градирани основи си имам,всъщност всички модели които съм правила първият детайл е размножена основа.И като ги разглеждам,отстрани в едно поле се вижда основата.А системата ми дава възможност да правя връзка м-у моделите и да си копирам само детайла който ми трябва.Сега разучавам 9-та версия на Графис и гледам ,че са измислили нови леснинки.Има библиотека с градирани основи .Те са интерактивни кройки.Като си избереш някоя можеш да и променяш доста работи.да не кажа всичко(среда гръб,място и дълбочина на свивки,вр.и ръкавни извивки,наклон на рамо и т.н.могат да се изместват и конструктивни линии-напр.за ниска талия и т.н.)Преди ги променях с функциите,пак същото,но е по-бавно.След това се избират ръкави,яки,джобове.Те също могат да се променят.Направено е много просто,с картинки,въпреки,че аз предпочитам да работя с вече изпробвани основи.Но естествено по-лесно е всяко ново и непознато нещо първо да го отречеш.При тези интерактивни кройки не се въвеждат градиращи точки,а се променя таблица с обмерни данни(ако не те устройват техните скокове на градация).Досега съм ги използвала само за дребни неща-яки,ревери,джобове.Проблема при нас е,че всеки клиент има претенции за форма и градация и трябва да се тръгва от основа на дадения клиент.Градацията не е проблем,ако основата не е размножена,защото имам и библиотека за градациите на различни основи и клиенти.
Любопитна съм как работят другите,има ли в другите системи такива интерактивни кройки?Има ли библиотека от която можеш да приемаш размножения?И пак за драгоценната ми майка.Има ли нещо подобно в другите системи?Аз като променя в майката,например формата на яката.Надолу се променят-горна и долна яка,лепенки,лепенцици ,шаблони и т.н.Важи за всички размери.Важи и за капаците(ако искам да се променят естествено...е вече се разбрахме,че е хубаво първо да се уточни модела и после да се редят капаци,но...се налага,поне аз за всяка следваща мостра го използвам и ми пести доста време).Поздрави ,и на всички които работят лека работа,а аз излизам на разходка с малката:)))

vania

 Aз работя с OptiTex ,тук също има библиотека с правила за бърза и лесна градация,и наистина, най добре е да се работи върху основа,която е вече градирана.В конструкторския модул,още при създаването на детайла системата подава информация за площа в кв.метри,но за да се разбере разхода на бъдещото изделие във всичките му размери,трябва да се пусни на маркер,за да се види брутото,тоест колко ще излезни с технологичния отпадък.Например при автоматичен маркер на един панталон от няколко размера,ще получа информация не само на НЕТО в кв.метри на изделието (макар,че тя се формира още при самото коструиране)а и БРУТО кв.метри на материала,след което с функцията разчет на стойността,системата дирекно отваря прозорец с информация, както с работната площт ,така ибруто площта на всеки размер,просто остава единствено да се въведе стойноста на материала,за да се получи разхода на всеки размер.А,когато изделието се състои от няколко вида материал,при поръчка на настил, задаваш всичките видове материал,който е заложен преди това в конструкторския модул и съответно после различните цени.Тя системата сама си смята,дори най отдоло излиза и средния разход със стойноста.

vania

ВИЖДАМ,ЧЕ ИМАТЕ ДОСТА ЗНАНИЯ ПО КАТ СИСТЕМИТЕ,МОЛЯВИ КОЛЕГИ,АКО НЯКОЙ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ!АКО НЯКОЙ РАБОТИ С 3D интересувам се като създам кройка и я прошия в системата,как мога да задам физични параметри на плата-съпротивление,земно притегляне,еластичност и др,за да стане по реално и да видя как ще изглежда дрехата създадена от мен,защото в момента аз задавам такива параметри,че да напасна кройката на манекена,а ако избера плат от готовия фабречен лист на системата,например плат с 200 %ликра и плат с 100% памук ,ми показва все едно и също,а не трябва да е така,Проблема въсщтност ми е ,че немога да видя изделието как изглежда с плата ,който искам ,и се чудя защо не се активира избрания от мен фабричен  лист,а не мога да налучквам с проби параметрите в таблицата,Абе в крайна сметка,като създам кройката трябва да я прошия на машина и да я видя върху жив човек,Надявам се да съм се изразила разбираемо.


dani_dani

Здравей Vania:))),за съжалениe не мога да помогна за 3D-то.Доколкото знам Графис във следващата версия ще имат  3D. При нас в ателието се прошиват всичките модели,така е по бавно,но можем да се разберем с технолозите и за някоя по-специфична изработка,технологични надръжки,свиваемост(не само на плата,а и при самото прошиване).За гладенето също,има тънкости и нали знаете,че казват"Ютията е половин майстор".А и да сме сигурни в обмерните данни ,защото толерансите са много малки и се борим за милиметри.Правим пробите и ги оглеждаме на стандартни  кукли.Имаме една за базовия размер и една за голям размер.Преди имахме и такава,на която се променят обиколките и мястото на гърдите,но нещо не беше добра.А и клиентите ни изискват мостра.Аз пак да питам в OptiTex има ли навръзване към един детайл,при модула за конструиране?А има ли възможност да с е въвеждат променливи стойности.Например размера и мястото на джоба,гайките,мястото на копчетата и др. ги въвеждам като X-величини и след прошиване,ако не ми харесат на мен или на клиента,мога да им променя стойността и да видя как изглеждат,като за всеки размер мога да дам различна стойност.

one_one

Извинявам се на Дани, не исках да я засягам професионално, просто останах с впечатление, че е новак на системата, а не във форума.
А сега за КАД системите. До колкото аз знам, нещата за които говорите по-горе не са новост, нито пък преимущество на някоя от тях. Всяка една съвременна КАД система има тези възможности. Не съм обаче убедена доколко безопасно е да се работи с взаимно навързани детайли между които съществува зависимост, още повече ако се ползва база данни. Би било добре ако тази опция може да се изключва, не зная как е това при Графис. Разбира се, далеч съм от мисълта да убеждавам някой как е по-добре. За един би било прекрасно, за друг - това би довело до огромни грешки и неефективност на КАД системата. Зависи от вида производство, от възприетия метод на работа, от оператора или моделиера и какво ли още не.
А преизчисляването на Х или У координати не би трябвало да е проблем на никого. Нали така?

dani_dani

:)))Не съм се засегнала професионално.От няколко година работя с това навързване и ми пести много време,преди не ги навързвах.Просто исках да зная дали в другите системи има такова нещо.Аз късно го открих...затова.Даже мога да кажа,че така стават много точно и със сигурност се минава през всички детайли.А за x-величините не говорех за координати,а за стойности, които се използват по време на конструиране,но могат да се променят.Има също g-величини(това са стойностите от таблицата с обмерните данни)и z-величини(това са дължини на прави,криви,растояния,формули).Преди не ги използвах,но сега виждам,че са много удобни и мислех,че може да улесни работата на някои колеги.

Go Up