realizacia za dizaineri

Started by fen, 01 ноември , 2005, 15:02:52

« назад - напред »
Go Down

fen

Zdraveite otskoro 4eta forumite i sam izumena kolko agresia ima v niakoi hora.V tazi darjava iavno vsi4ko triabva da stava po trudnia na4in.chovek sas talant i  vazmojnosti ne moje dori da razgleda realnite si vazmojnosti za6toto 6te pladiatstvat ili eksplatirat truda mu.Ne moje da se tarsi obektivno obiasnenie za tova za6toto cialata ni darjava e malko "falshiva"Nadiavam se da ne bada rarbran pogre6no i da se nameri po dobar na4in za realizacia v tazi darjava.Ako imate aktualni predlojeniia za dizaineri molia napi6ete informacia


Бончо

Проблема е в това, че всеки иска първо да получи, а после да дава, ама.............. ако иска, а обикновенно като става въпрос за даване, на никой не му се дава и търси оправдание, защо не може да даде това което му искат.
Ето и един прост пример: Ти искаш уважение и добър отговор на поставен от теб въпрос, а демонстрираш явно неуважение към тези от които очакваш отговор като пишеш на 6liokavca. И когато някой ти направи забележка ще кажеш, че се заяжда, но ако си беше написала поста както трябва нямаше да има нужда от тази забележка, а и другите агресивни отговори които са продиктувани от принципно същите причини.

мишо

Нещо не мога да те разбера fen, от какво се стяскаш? За момента в BG нещата в нашият бранш се развиват добре / нямам предвид ишлеметата/. И защо си толкова негативна ? Искаш реализация,... ами от кой?           Явно Шефа не ти дава възможност, или не ти плаща добре? Ако има нещо вярно, направи като мен. Купи машини, и разгледай фрума за някоя небходима пограма.


rayna

Моето предложение е да оформите едно ясно съобщение, дори и в този форум, какво предлагате и какво търсите. И специално - ако имате интереси към индустрията. Ако разбирате от какво има нужда индустрията, смятам ще помогне. Според мен това е бъдещето, не в самостоятелни изяви, в които ще похарчите парите на татко ви и ще стигнете до задънена улица. Това предлагам и на други колеги - конструктори, организатори на производство и други колеги.  Прочетете този материал http://blog.pari.bg/?p=178. Той ще ви отговори защо дизайна става важен. Аз ще следя за съобщението ви. Поздрави
Райна

Бончо

Райне, в човешката природа, всеки се впечатлява и се мъчи да подражава на този който е постигнал повече в насоките които желае. За някои кумири са Елена от биг брадър, за други Пако Рабан, за трети Бернд Питщридер. Общото в трите случая е, че ученика търси/учи от учителя, а не обратно и ако не го потърси си остава само с желанието.

"Според мен това е бъдещето, не в самостоятелни изяви, в които ще похарчите парите на татко ви и ще стигнете до задънена улица."

Точно това е бъдещето, но за тези които са научили почти всичко което е нужно за едно производство. Тогава вече фирмата няма какво да ти даде и е редно поне да се пробваш, парите на мама и татко могат само да те приближат до една от двете крайности, но ако си научил достатъчно ще успееш, ако не, потъваш. Докато научиш достатъчно, приеми факта, че струваш точно толкоз колкото те оценят/плащат. Разбирам, че трудно се приемат такива факти когато си мислим, че струваме повече, но това е реалноста, и за работниците, и за работодателите и няма да се промени само с претенцйи.

fen

От уважение ще пиша на кирилица щом даржиш-Бончо.Като чета форумите виждам че има много компетентност и автентичност във всяко едно мнение и аз уважавам това.Но както знаете всеки гледа на света от своята камбанария.Нужни са много усилия,търпение и целенасоченост за да се занимаваш с това ,което желаеш.По отношение за въпроса с подражаването не съм съгласен,човек сам изгражда основи и провокира шансовете си за реализация,можеш да се възхитиш и поучиш от някой ,но да му подражаваш е липса на собствени опит и креативност,вече идва и момента на конкоренция,всеки е решил да е уникален с нещо но това се губи в глобализацията и придава унисон на всичко.Наистина за всеки влак си има пътници,банално е но кой наистина ще остави ясна следа в съвремения поглед,навлизам  в друга сфера,вече материялното е заело голяма част от битието а аз говоря за другата страна на нещата .Според мен дизайнерът създава нещо уникално,но когато то се канализира губи същноста си.Пак споделих надеждите си с вас и сигурно ще последват критика и сърказъм но няма да се сърдя

Бончо

"По отношение за въпроса с подражаването не съм съгласен,човек сам изгражда основи и провокира шансовете си за реализация,можеш да се възхитиш и поучиш от някой ,но да му подражаваш е липса на собствени опит и креативност"

Така де, нали човек когато си изгражда основи той взема за пример различни хора постигнали резултати в насоката в която желае да се развива. 100%-вото подражание на някой си е имитация.

"Според мен дизайнерът създава нещо уникално,но когато то се канализира губи същноста си"

В дизаина красивото и функционалното са две крайности. Пример с дрехите, винаги модерните и шикозни дрехи не са особено функционални. В производството, не само шевното, също има такива крайности, а най-дория резултат се получава когато се намери най-добрия баланс между взаимно изключващите се крайности.

"Пак споделих надеждите си с вас и сигурно ще последват критика и сърказъм но няма да се сърдя"

Ако винаги се притесняваш от подобни неща, то изобщо не питай. Всичко си идва на мястото с времето и опита, по-важното е да можеш да отделиш заяждането от критиката и винаги да се съобразяваш с това за което поне веднъж са те критикували, а то после става навик.

rayna

Май малко всички сме потайни, всички не искаме да си казваме имената и интересите директно. Може би поради факта, че преди известно време една позната дизайнерка бе казала на работодателката си, че ще влезе в един нов зараждащ се дизайнерски съюз и въпросната работодателка и казала дословно "В момента, в който ти влезеш в този съюз, считай се уволнена". Фирмата била инвестирала в дизайнерката твърде много и тя вече имала представете си цели 400 лева заплата...
Райна

Бончо

Е Райне, дойдохме си на думата, точно поради тази причина не инвестирам в хора, а предпочитам да си ги "купя" научени или, ако искат да се учат да си инвестират сами, кой с пари, кой с труд. Аз плащатам точно толкоз колкото получавам. Ти като отидеш на магазина оставяш ли повече за бъдещото развитие на търговеца или производитела? Нима труда не е стока като всяка друга? Както ти не искаш да работиш за без пари, защо си мислиш, че работодателя е социално дружество и работи за слава? В университетите не се ли учеше за някакви основи на икономиката?

"Май малко всички сме потайни, всички не искаме да си казваме имената и интересите директно"

Ами аз и името и интересите съм си казал, само дето трябва да се почете малко преди да се пише. С някой от пишещите и контакти имам.

В интернет никой не е анонимен, който търси винаги намира. Между другото на колко години си, на 19 или 34?

rayna

Бончо, като дама ще се възползвам от етикета и няма да си кажа годините.
Ще отговоря 2 в 1 - т.е. и по другата тема. С нещо наистина от книгите -за инвестициите в хората ти предлагам да прочетеш тази книга на Джак Уелч - http://www.pe-bg.com/book/?b=13815&c=1&PHPSESSID=8e8587c0b91c4aa25203d01f9ffc9f01 и изобщо да чуеш какво казват и другите хора за това.
Виждам по списванията ти, че имаш доста интереси и добър поглед върху нещата, но като че ли подценяваш зависимостта от човешкия фактор и то в България и то в дизайна и индустрията облекло.
Ако работодателите сравняват труда на дизайнера с труда на продавачката в магазина, нищо чудно, че младите момичета предпочитат да работят като продавачки, сервитьорки и барманки. На последните поне оставят бакшиш. поздрави
Райна

Бончо

Хубаво е да се учим от чуждия опит, но в БГ и САЩ условията на работа и законноста са на съвсем друго ниво, а човека пише от гледна точка на техните условия, а не нашите. В САЩ като поемеш някакви задължения, няма начин да не си платиш ако не ги изпълниш. Сигурно защото са малко пО НЕ социална държава от нас, там не важат социалните фактори които намалят наказанията.
Това инвестиране в хора, навсякъде си го плаща обучаемия под различни форми. Най-простата е, обучението ти ще струва Х лв. и се задължаваш да работиш Х време при мен и ако напуснеш по-рано да ми заплатиш вложените инвестицйи. Когато дойде време да работиш, аз естествено ще ти предложа доста по-ниска заплата от колкото този който купува научени, защото аз точно с тази цел съм решил да инвестирам, а не да върша социалните дейности на държавата, за което си плащам под друга форма(данъци). Тогава твоя избор ще бъде или да ми платиш направените от мен разходи(които естествено ще бъдат не малко раздути) или да си изпълниш договора. И вдвата случая аз печеля, а обучението си го плаща обучаемия.

Та, като гледаме щатите бих ти препоръчал да разгледаш темите в този http://forum.all.bg/postlist.php?Board=emigusa форум. Доста хора от тези, които са в САЩ и такива които заминават пишат в него, сама си направи изводите. Аз обикновенно на такива които викат - акъл неща пари ми дай, отговарям - ти ако имаше акъл и пари щеше да имаш, а на тези дето ми разправят за навън как било им казвам да отидат да проверят.

Бончо

"Виждам по списванията ти, че имаш доста интереси и добър поглед върху нещата, но като че ли подценяваш зависимостта от човешкия фактор и то в България и то в дизайна и индустрията облекло."

Да, много е важен човешкия фактор, не само в дизаина и индустрията облекло, но единственото нещо което може да мотивира българския работник е, да му покажеш какво ще изгуби ако не работи така както трябва, а не какво ще спечели. Повярваи ми, опитвал съм много начини за мотивиране, но само този дава резултат.

rayna

Е, аз просто предложих един вариант на мислене. Сигурно и от шеф до шеф има разлика, както и от работник до работник.
Аз ще търся шефа, дето ме мотивира.
Днес пускам един интересен адрес за дизайнери и шефове: http://www.infomat.com/newsletters/october_trends.html
Надявам се полезен, поздрави
Райна

еееее

Оф Бончооо, толкова си досаден. Престанете с тези философстваници. Това не е лафаджийница. Ако има да предлагате или да търсете нещо го кажете. Стига сте товарили сайта с простотии. От такива като вас полза няма.

Go Up